JS HORYMÍR VIZOVICE

O nás

28. prosince 2016 v 11:29
Jezdecký oddíl Horymír existuje již přes 50 let, co byl nucený se oddělit od TJ Sokol Vizovice. U vzniku tohoto spolku byl ing. Jan Weinstein, t. č. předseda JZD, Mgr. Stanislava Dostálová, učitelka ZŠ, Jan Binek, zootechnik Š. S. a Milan Kozubík, mistr odborného výcviku SOU. Do čela této vzniklé organizace byl zvolen sám ing. Weinstein. A byl to opět on, kdo pro začátek provozu nabídl opuštěný objekt u Světlíků č. 52, který bylo nutno přebudovat na ustájení pro koně. Po jeho tragické smrti v r. 1978 převzala tuto zodpovědnou funkci MUDr. Helena Šimková, v té době aktivní jezdkyně. Tuto funkci zastávala až do sametové revoluce.

Oddíl se může pochlubit mnohými úspěchy. Ať už to byly úspěchy v jezdeckých soutěžích nebo úspěchy na poli chovatelském. Pokud jde o samotné koně, vzpomenout si zaslouží kůň Luboš, několikanásobný finalista soutěže Zlatá podkova s jezdcem Janem Binkem. Hvězdou se stala vlastní odchovankyně, klisna Jamajka, která byla reprezentantkou ČSFR v roce 1991 - 1992 a stala se nejúspěšnějším koněm ve všestranné způsobilosti ČSFR. V jejich stájích se dodnes rodí potomci koní známého (dnes již neexistujícího) hřebčína Pohořelice u Napajedel.

Jan Binek byl úspěšným jezdcem, trenérem i rozhodčím. Za dvacetiletou obětavou práci v jezdeckém sportu obdržel čestný odznak ČSTV. Chovat koně a vést jejich výcvik vyžaduje velkou dávku porozumění, obětavoti a osobního zápalu. Jeho koně i kočár se objevili i ve známých filmech.